Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ : ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΚΑΟΔ 60-67

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΚΑΟΔ 60-67
Νίκη για τον ΚΑΟΔ και άτυπη ρεβάνς για το παιχνίδι του κυπέλλου.
Μια νίκη όμως που συνοδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του αθλητή του ΚΑΟΔ Καραισκάκη Άγγελου στο 5΄49΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στον οποίο ευχόμαστε περαστικά και γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους.
Τώρα στα καθαρά αγωνιστικά θέματα,μετά από ένα αμφίρροπο αγώνα, που διεξήχθη στο κλειστό των Ποταμουδίων, ο ΚΑΟΔ πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στο κύπελλο επικρατώντας του Αστέρα με σκορ 60-67.
Στην πρώτη περίοδο ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να πάρει διαφορά, όμως ο Αστέρας έχοντας σε πολύ καλή μέρα το Σαμαρά που πυροβολούσε έξω από τη γραμμή του τρίποντου (3 τριπ.) ακολουθούσε στο σκορ με την περίοδο να λήγει 22-23.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αστέρας ήταν καλύτερος και με σφικτή άμυνα κατάφερε να περιορίσει τους Δραμινούς στους 8 πόντους. Δε μπόρεσε όμως και αυτός να λειτουργήσει τόσο καλά στην επίθεση και να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Σκορ ημιχρόνου 36-31.

Μετά την ανάπαυλα  οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ παίρνοντας μια διαφορά 7 πόντων, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα και τελικά στο τέλος της περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με ένα καλάθι (53-55).
Στην 4η περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες (σκορ περιόδου 7-12). Ο Αστέρας Καβάλας αν και τα κατάφερε σχετικά καλά  στο πίσω μέρος, δεν είχε καθόλου καλές επιλογές στην επίθεση και μοιραία οδηγήθηκε στην ήττα με σκορ 60-67.
Ο ΚΑΟΔ είχε σε μεγάλη μέρα τους Χαρισμίδη που σημείωσε 19 πόντους (πετυχαίνοντας  3 τρίποντα !!!) και Αμπελακιώτη  με 18 π. (1 τριπ.)
Από τον Αστέρα διακρίθηκαν επιθετικά οι Σαμαράς με 17 π. (5 τριπ.), Χαριζάνης 16 π. (1 τριπ.) και Παπαζώτος 13 π. (1 τριπ.)
 Διαιτητές :  Ισιγώνης - Καλαϊτζής
 Δεκάλεπτα: 22-23, 36-31 (ημ.), 53-55, 60-67 (τελικό)

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης) : Παπαζώτος 13 (1), Σαμαράς 17 (5), Ζωηρός 2, Αϊβαζίδης 8 (1), Παπαποστόλου, Κούντας, Σουλίδης, Μοσχόπουλος, Χαριζάνης 16 (1), Φασουλάς, Ασβεστόπουλος, Μπορμπίδης  4.

ΚΑΟΔ : (Γρηγοριάδης) Κουταλίδης, Καρατσομπάνης 1, Γαιτανίδης Ε. 7 (1), Γαιτανίδης Β., Αμπελακιώτης 18 (1), Καραϊσκάκης 7 (1), Μελιάδης 3 (1), Λαζαρίδης 10 (2), Θεοδωρίδης, Χαρισμίδης 19 (3), Σαββόγλου 2.
Πηγή: facebook Αστέρς Καβάλας