ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Τετάρτη 6 Μαΐου 2015

Α΄1- ΗΤΤΑ ΣΤΗ ΡΟΔΟ

ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΚΑΟΔ 84-80

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντομινικ Ουότερς ο Κολοσσός επικράτησε με 84-80 του ΚΑΟΔ και έκανε ένα ακόμα βήμα για να κατακτήσει την έκτη θέση στη βαθμολογία. Στην αντίπερα όχθη οι Δραμινοί ήθελαν μια νίκη για να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στα πλει οφ του Πρωταθλήματος. Ωστόσο Απόλλων Πάτρας και Κόροιβος κέρδισαν και πλέον την τελευταία αγωνιστική η νίκη κόντρα στην ΑΕΚ εντός έδρας είναι επιβεβλημένη.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυναμικά και αποφασισμένος να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκης και με δίποντο του Ουότερς έκανε το 23-13 στο 9΄ . Μάλιστα οι «θαλασσί» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΚΑΟΔ στην άμυνα και πήγαν τη διαφορά στο +15 (36-21 στο 15΄) με τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο οποίος για ακόμη μια φορά επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση φέτος.

Μάλιστα ο Τσάμης, ο οποίος ξεπέρασε τους 1.400 πόντους με τη φανέλα του Κολοσσού στη μεγάλη κατηγορία έγραψε το 47-31, 45΄΄ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΚΑΟΔ από την πλευρά του ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με στόχο να μειώσει τη διαφορά κάνοντας το 51-40 στο 23΄με τρίποντο του Όντομ. O Λίντεν όμως ξαναέδωσε προβάδισμα 14 πόντων (56-42 στο 24΄) με το Σουηδό να πετυχαίνει τρίποντο φτάνοντας τους πέντε πόντους.

Οι Δραμινοί ωστόσο επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης και με τρίποντο του Τσαλδάρη έκαναν το 62-57 στο 29΄. Ο Στεφανίδης ωστόσο με δίποντο πήγε τη διαφορά στο +7 (64-57 στο 29΄). Μάλιστα η διαφορά για τους γηπεδούχους πήγε στο +10 (67-57 στο 31΄) με μια βολή του Σμιθ.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 4-0 και έκαναν το 67-61 στο 32΄με δίποντα από Χάρις και Λο. Ο Κολοσσός όμως αντέδρασε και με δίποντο του Τολιόπουλου έγραψε το 79-66 στο 37΄ δίνοντας σαφής προβάδισμα για τη νίκη στον Κολοσσό. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Κολοσσό να παίρνει μια ακόμη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 49-32, 66-57, 84-80
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 12(3), Ουότερς 19, Σμιθ 3, Στεφανίδης 3, Λίντεν 7(1), Σκοτ 7(1), Τσάμης 13(1), Χάγκινς 9, Ρόμπινσον 9(1)
ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 7(2), Χάρις 16, Ατκινς 7, Οντομ 14(2), Μισέλ 3, Ζάρας 10(2), Λόου 9(1), Χρυσικόπουλος, Τσαλδάρης 9(2), Παπαμακάριος 5(1)