Σάββατο 25 Απριλίου 2015

Α΄1- ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ Ο ΚΑΟΔ.

ΚΑΟΔ- ΑΕΝΚ 67-51
MEXAS

Με το ένα πόδι στα πλέι οφ βρίσκεται ο American Genetics ΚΑΟΔ μετά τη νίκη του επί της ΑΕΝΚ Δημουλάς με σκορ 67-51 στο “Δ. Κραχτίδης”. Η ομάδα του Κώστα Μέξα έπαιξε για άλλο ένα παιχνίδι εξαιρετική άμυνα, έβγαλε συνεργασίες στην επίθεση και πήρε εύκολα τη νίκη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
  Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά στο ξεκίνημά του. Το σκορ στο πεντάλεπτο ήταν 5-4 υπέρ του American Genetics ΚΑΟΔ και είχαν γίνει ήδη 9 λάθη από τις δύο ομάδες! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-15 για την Κηφισιά, όμως οι παίκτες του Κώστα Μέξα ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο. Το 23-23 στο 16’ έγινε 30-23 στο 18’ με πρωταγωνιστή τον Λίνο Χρυσικόπουλο και το ημίχρονο έκλεισε στο +8 (34-26).
  Ο Μανόλης Παπαμακάριος φρόντισε να αποκαταστήσει πλήρως την τάξη στη τρίτη περίοδο. Με 11 πόντους σε αυτό το διάστημα πήρε από το χέρι την ομάδα του και της έδωσε διαφορά ασφαλείας. Ο American Genetics ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 41-28 (23’), 49-36 (26’) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (54-40), ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα.
  Τίποτα δεν άλλαξε στη τελευταία περίοδο. Ο American Genetics ΚΑΟΔ με πολύ σωστές αποφάσεις και σταθερά την άμυνά του, διατήρησε την υπέρ του διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (57-40 στο 32’) και έφτασε στο +20 (65-45) με τρίποντο του Σπυριδωνίδη στο 38’…
  Τα δεκάλεπτα: 12-15, 34-26, 54-40, 67-51.
AMERICAN GENETICS ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Τρότερ 11 , Χάρις 3, Γεωργάκης, Άτκινς 5 (1), Όντομ 5 , Σπυριδωνίδης 5 (1), Μισέλ 3 , Ζάρας 7 , Λο 5 , Χρυσικόπουλος 7 , Παπαμακάριος 16(4)

ΑΕΝΚ ΔΗΜΟΥΛΑΣ: Σάιλας 3, Κόβινγκτον 2, Πόποβιτς 8, Πεσάκοβιτς 10, Μενουδάκης, Μαυροειδής 17 , Ψαθάς 4 , Ντέιβις 2, Μπάρλος 5 .